Panduit LCBX500-12-6
LCBX500-12-6 picture photo
Mfg. Part Number
LCBX500-12-6
Manufacturer
Product Category
Terminals - Rectangular Connectors
Brief Description
LUG COPPER 1 HOLE
Datasheet Download
LCBX500-12-6.pdf
Availability of LCBX500-12-6
QUANTITY
LCBX500-12-6 Order Process
Ship out your order
Specifications of LCBX500-12-6
Internal Part NumberEIS-LCBX500-12-6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Rectangular Connectors
SeriesPan-Lug®
PackagingBulk
Terminal TypeRectangular Tongue
Stud/Tab Size1/2 Stud
Terminal StyleSingle Stud Hole
Tab Thickness0.260" (6.60mm)
Length - Overall5.030" (127.76mm)
Width - Outer Edges1.890" (48.01mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp, Barrel
Wire Gauge500 MCM (kcmil)
InsulationNon-Insulated
Features-
ColorPink
Contact FinishElectro-Tin
Contact MaterialCopper
Diameter - Barrel ID1.030" (26.16mm)
Diameter - Barrel OD1.300" (33.02mm)
Diameter - Ring ID0.530" (13.46mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCBX500-12-6
Related LinksLCBX50, LCBX500-12-6 Datasheet, Panduit Distributor
LCBX500-12-6 Details Description
Related parts for LCBX500-12-6
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.4KV 500MA DO204 datasheet.pdf
TERMINAL BLK 3POS 5MM SIDE ENT datasheet.pdf
IC VIDEO PROCESSOR 479PBGA datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 580MA 240 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 4A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 1.86K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 21A D2PAK datasheet.pdf