| Internal Part Number | EIS-LCC1/0-12DH-X | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminals - Rectangular Connectors | |
| Series | Pan-Lug® | |
| Packaging | Bulk | |
| Terminal Type | Rectangular Tongue | |
| Stud/Tab Size | 1/2 Stud | |
| Terminal Style | Two Stud Holes | |
| Tab Thickness | 0.120" (3.05mm) | |
| Length - Overall | - | |
| Width - Outer Edges | 0.800" (20.32mm) | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line), 45° Angle | |
| Termination | Crimp, Barrel | |
| Wire Gauge | 1/0 AWG | |
| Insulation | Non-Insulated | |
| Features | - | |
| Color | Pink | |
| Contact Finish | Electro-Tin | |
| Contact Material | Copper | |
| Diameter - Barrel ID | 0.390" (9.91mm) | |
| Diameter - Barrel OD | 0.520" (13.21mm) | |
| Diameter - Ring ID | 0.530" (13.46mm) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | LCC1/0-12DH-X | |
| Related Links | LCC1/0, LCC1/0-12DH-X Datasheet, Panduit Distributor | |
 | 1350 TAPE(1)WHITE | TAPE FILAMENT 1" X 72 YDS WHITE | datasheet.pdf | |