Panduit LCC6-14AH-L
LCC6-14AH-L picture photo
Mfg. Part Number
LCC6-14AH-L
Datasheet Download
LCC6-14AH-L.pdf
Availability of LCC6-14AH-L
QUANTITY
LCC6-14AH-L Order Process
Ship out your order
Specifications of LCC6-14AH-L
Internal Part NumberEIS-LCC6-14AH-L
Terminal TypeRectangular Tongue
Stud/Tab Size1/4 Stud
Terminal StyleTwo Stud Holes
Tab Thickness0.080" (2.03mm)
Length - Overall-
Width - Outer Edges0.480" (12.19mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), 45° Angle
TerminationCrimp, Barrel
Wire Gauge6 AWG
InsulationNon-Insulated
Features-
ColorBlue
Contact FinishElectro-Tin
Contact MaterialCopper
Diameter - Barrel ID0.220" (5.59mm)
Diameter - Barrel OD0.310" (7.87mm)
Diameter - Ring ID0.270" (6.86mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCC6-14AH-L
Related LinksLCC6-, LCC6-14AH-L Datasheet, Panduit Distributor
LCC6-14AH-L Details Description
Related parts for LCC6-14AH-L
TVS DIODE 220VWM 373.8VC SMA datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 1A TO-226 datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 6P6C TO 6P6C datasheet.pdf
PATCHCORD DUAL 3COND BLUE 10FT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 3.81MM datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 4" BK 250X4' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 1.25W DO214AC datasheet.pdf
ASSEMBLY datasheet.pdf
CAP FILM 0.015 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf