Artesyn Embedded Technologies LCC600-48H-4P
LCC600-48H-4P picture photo
Mfg. Part Number
LCC600-48H-4P
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 600W
Datasheet Download
LCC600-48H-4P.pdf
Availability of LCC600-48H-4P
QUANTITY
LCC600-48H-4P Order Process
Ship out your order
Specifications of LCC600-48H-4P
Internal Part NumberEIS-LCC600-48H-4P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelLCC600_4P.stp
Standard Package24
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesLCC600
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input180 ~ 305 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts)600W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency93%
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (With Derating)
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension8.98" L x 3.98" W x 1.57" H (228.0mm x 101.0mm x 39.8mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCC600-48H-4P
Related LinksLCC600, LCC600-48H-4P Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
LCC600-48H-4P Details Description
Related parts for LCC600-48H-4P
RES SMD 2.7M OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-14 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 50V TO220AB datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
1.25MM M/F ON 26AWG 300MM datasheet.pdf