Panduit LCC750-12W-6
LCC750-12W-6 picture photo
Mfg. Part Number
LCC750-12W-6
Datasheet Download
LCC750-12W-6.pdf
Availability of LCC750-12W-6
QUANTITY
LCC750-12W-6 Order Process
Ship out your order
Specifications of LCC750-12W-6
Internal Part NumberEIS-LCC750-12W-6
Terminal TypeRectangular Tongue
Stud/Tab Size1/2 Stud
Terminal StyleTwo Stud Holes
Tab Thickness0.260" (6.60mm)
Length - Overall6.650" (168.91mm)
Width - Outer Edges1.890" (48.01mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp, Barrel
Wire Gauge750 MCM (kcmil)
InsulationNon-Insulated
Features-
ColorBlack
Contact FinishElectro-Tin
Contact MaterialCopper
Diameter - Barrel ID1.030" (26.16mm)
Diameter - Barrel OD1.300" (33.02mm)
Diameter - Ring ID0.530" (13.46mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCC750-12W-6
Related LinksLCC750, LCC750-12W-6 Datasheet, Panduit Distributor
LCC750-12W-6 Details Description
Related parts for LCC750-12W-6
IC FREQ SYNTH 1.2GHZ 20-TSSOP datasheet.pdf
Connector Header 5 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CARD EDGE 30POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M10-1.25 6H .5-4.5V datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 11K OHM 0404 datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 50 OHM 6SIP datasheet.pdf
SHELF FIXED 22X17.5X5.22" BLACK datasheet.pdf
LAMP INCAND T-2 SLIDE BASE datasheet.pdf
LED COB WHT 17.5MM 2700K 80CRI datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf