Panduit LCCF250-12EF-X
LCCF250-12EF-X picture photo
Mfg. Part Number
LCCF250-12EF-X
Datasheet Download
LCCF250-12EF-X.pdf
Availability of LCCF250-12EF-X
QUANTITY
LCCF250-12EF-X Order Process
Ship out your order
Specifications of LCCF250-12EF-X
Internal Part NumberEIS-LCCF250-12EF-X
Terminal TypeRectangular Tongue
Stud/Tab Size1/2 Stud
Terminal StyleTwo Stud Holes
Tab Thickness0.170" (4.32mm)
Length - Overall-
Width - Outer Edges1.280" (32.51mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp, Barrel
Wire Gauge250 MCM (kcmil)
InsulationNon-Insulated
Features-
ColorWhite
Contact FinishElectro-Tin
Contact MaterialCopper
Diameter - Barrel ID0.700" (17.78mm)
Diameter - Barrel OD1.020" (25.91mm)
Diameter - Ring ID0.530" (13.46mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCCF250-12EF-X
Related LinksLCCF250, LCCF250-12EF-X Datasheet, Panduit Distributor
LCCF250-12EF-X Details Description
Related parts for LCCF250-12EF-X
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 845 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .5MM 100POS SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 47 OHM 5% 400W datasheet.pdf
DIN ADAPTER 14POS ML HEADER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
TVS DIODE 240VWM 387VC R6 datasheet.pdf
FIXED IND 1.3UH 535MA 220 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 895MA 130 MOHM datasheet.pdf