Panduit LCCF3/0-12F-X
LCCF3/0-12F-X picture photo
Mfg. Part Number
LCCF3/0-12F-X
Manufacturer
Product Category
Terminals - Rectangular Connectors
Brief Description
LUG COPPER 2 HOLE
Datasheet Download
LCCF3/0-12F-X.pdf
Availability of LCCF3/0-12F-X
QUANTITY
LCCF3/0-12F-X Order Process
Ship out your order
Specifications of LCCF3/0-12F-X
Internal Part NumberEIS-LCCF3/0-12F-X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Rectangular Connectors
SeriesPan-Lug®
PackagingBulk
Terminal TypeRectangular Tongue
Stud/Tab Size1/2 Stud
Terminal StyleTwo Stud Holes
Tab Thickness0.140" (3.56mm)
Length - Overall-
Width - Outer Edges1.060" (26.92mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp, Barrel
Wire Gauge3/0 AWG
InsulationNon-Insulated
Features-
ColorPurple
Contact FinishElectro-Tin
Contact MaterialCopper
Diameter - Barrel ID0.570" (14.48mm)
Diameter - Barrel OD0.810" (20.57mm)
Diameter - Ring ID0.530" (13.46mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCCF3/0-12F-X
Related LinksLCCF3/, LCCF3/0-12F-X Datasheet, Panduit Distributor
LCCF3/0-12F-X Details Description
Related parts for LCCF3/0-12F-X
RES ARRAY 2 RES 330 OHM 0606 datasheet.pdf
CUTTER WIRE DUCT STRAIGHT 9.5" datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 8MSOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V TO220AB datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES CHAS MNT 130 OHM 1% 5W datasheet.pdf
DCDC CONVERTER +/-5VOUT 3W datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
CONN FFC FPC 14POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf