| Internal Part Number | EIS-LCCF3/0-14BF-X | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminals - Rectangular Connectors | |
| Series | Pan-Lug® | |
| Packaging | Bulk | |
| Terminal Type | Rectangular Tongue | |
| Stud/Tab Size | 1/4 Stud | |
| Terminal Style | Two Stud Holes | |
| Tab Thickness | 0.140" (3.56mm) | |
| Length - Overall | - | |
| Width - Outer Edges | 1.060" (26.92mm) | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line), Right Angle | |
| Termination | Crimp, Barrel | |
| Wire Gauge | 3/0 AWG | |
| Insulation | Non-Insulated | |
| Features | - | |
| Color | Purple | |
| Contact Finish | Electro-Tin | |
| Contact Material | Copper | |
| Diameter - Barrel ID | 0.570" (14.48mm) | |
| Diameter - Barrel OD | 0.810" (20.57mm) | |
| Diameter - Ring ID | 0.270" (6.86mm) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | LCCF3/0-14BF-X | |
| Related Links | LCCF3/0, LCCF3/0-14BF-X Datasheet, Panduit Distributor | |
 | 213809-1 | CONN RCPT 34POS VERT THRU HOLE | datasheet.pdf | |