Panduit LCCXN500-12-6
LCCXN500-12-6 picture photo
Mfg. Part Number
LCCXN500-12-6
Datasheet Download
LCCXN500-12-6.pdf
Availability of LCCXN500-12-6
QUANTITY
LCCXN500-12-6 Order Process
Ship out your order
Specifications of LCCXN500-12-6
Internal Part NumberEIS-LCCXN500-12-6
Terminal TypeRectangular Tongue
Stud/Tab Size1/2 Stud
Terminal StyleTwo Stud Holes
Tab Thickness0.320" (8.13mm)
Length - Overall6.710" (170.43mm)
Width - Outer Edges1.300" (33.02mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp, Barrel
Wire Gauge500 MCM (kcmil)
InsulationNon-Insulated
Features-
ColorPink
Contact FinishElectro-Tin
Contact MaterialCopper
Diameter - Barrel ID1.030" (26.16mm)
Diameter - Barrel OD1.300" (33.02mm)
Diameter - Ring ID0.530" (13.46mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCCXN500-12-6
Related LinksLCCXN5, LCCXN500-12-6 Datasheet, Panduit Distributor
LCCXN500-12-6 Details Description
Related parts for LCCXN500-12-6
IC OPAMP GP 1.2MHZ 14DIP datasheet.pdf