Panduit LCCXN650-12-6
LCCXN650-12-6 picture photo
Mfg. Part Number
LCCXN650-12-6
Manufacturer
Product Category
Terminals - Rectangular Connectors
Brief Description
LUG COPPER 2 HOLE
Datasheet Download
LCCXN650-12-6.pdf
Availability of LCCXN650-12-6
QUANTITY
LCCXN650-12-6 Order Process
Ship out your order
Specifications of LCCXN650-12-6
Internal Part NumberEIS-LCCXN650-12-6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Rectangular Connectors
SeriesPan-Lug®
PackagingBulk
Terminal TypeRectangular Tongue
Stud/Tab Size1/2 Stud
Terminal StyleTwo Stud Holes
Tab Thickness0.360" (9.14mm)
Length - Overall6.780" (172.21mm)
Width - Outer Edges1.350" (34.29mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp, Barrel
Wire Gauge650 MCM (kcmil)
InsulationNon-Insulated
Features-
ColorBlack
Contact FinishElectro-Tin
Contact MaterialCopper
Diameter - Barrel ID1.050" (26.67mm)
Diameter - Barrel OD1.350" (34.29mm)
Diameter - Ring ID0.530" (13.46mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCCXN650-12-6
Related LinksLCCXN6, LCCXN650-12-6 Datasheet, Panduit Distributor
LCCXN650-12-6 Details Description
Related parts for LCCXN650-12-6
OPT FIBER NETW SADDLE .28" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 SQ WW datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 63VDC 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 71.4VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 12A SPST datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 BRASS 6MM datasheet.pdf
HEADER MTA-156 TIN W/PEG 3POS datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A datasheet.pdf
CONN HDR 48POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf