Lumex, Inc. LCD-A401C52TR
LCD-A401C52TR picture photo
Mfg. Part Number
LCD-A401C52TR
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
Brief Description
LCD 0.52" 4DGT TN REFL OP PINS
Datasheet Download
LCD-A401C52TR.pdf
Availability of LCD-A401C52TR
QUANTITY
LCD-A401C52TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LCD-A401C52TR
Internal Part NumberEIS-LCD-A401C52TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductInfoVue™ 105°C LCD Display
Standard Package245
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LCD, OLED Character and Numeric
SeriesInfoVue
Number of Characters4
Display Format4 x 1
Character Format7-Segment
Display TypeTN - Twisted Nematic
Display ModeReflective
Character Size-
Outline L x W x H50.80mm x 30.48mm x 2.80mm
Viewing Area45.72mm L x 17.78mm W
BacklightWithout Backlight
Voltage - Supply5V
Dot Size-
InterfaceParallel
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Text ColorBlack
Background ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCD-A401C52TR
Related LinksLCD-A4, LCD-A401C52TR Datasheet, Lumex, Inc. Distributor
LCD-A401C52TR Details Description
Related parts for LCD-A401C52TR
TRANS PNP 60V 0.5A SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CONN HEADR 24POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONN RING TERM UNINSUL #1/4 10PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
IC CHARGE MGMT MULTI CHEM 28QFN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 101MM datasheet.pdf
PROTECTIVE TUBE FIBER 500MM datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 80V 80A SOT227 datasheet.pdf