Semtech LCDA15C-1.TCT
LCDA15C-1.TCT picture photo
Mfg. Part Number
LCDA15C-1.TCT
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 33VC
Datasheet Download
LCDA15C-1.TCT.pdf
Availability of LCDA15C-1.TCT
QUANTITY
LCDA15C-1.TCT Order Process
Ship out your order
Specifications of LCDA15C-1.TCT
Internal Part NumberEIS-LCDA15C-1.TCT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp33V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)15A (8/20µs)
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency8pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-253-4, TO-253AA
Supplier Device PackageSOT-143-4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCDA15C-1.TCT
Related LinksLCDA15, LCDA15C-1.TCT Datasheet, Semtech Distributor
LCDA15C-1.TCT Details Description
Related parts for LCDA15C-1.TCT
LED 15MM BAYONET GREEN 28V datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.8A TO252-3 datasheet.pdf
CONN HDR 2MM R/A W/LATCH 18POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf