Panduit LCDX450-12F-6
LCDX450-12F-6 picture photo
Mfg. Part Number
LCDX450-12F-6
Manufacturer
Product Category
Terminals - Rectangular Connectors
Brief Description
LUG COPPER 2 HOLE
Datasheet Download
LCDX450-12F-6.pdf
Availability of LCDX450-12F-6
QUANTITY
LCDX450-12F-6 Order Process
Ship out your order
Specifications of LCDX450-12F-6
Internal Part NumberEIS-LCDX450-12F-6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Rectangular Connectors
SeriesPan-Lug®
PackagingBulk
Terminal TypeRectangular Tongue
Stud/Tab Size1/2 Stud
Terminal StyleTwo Stud Holes
Tab Thickness0.260" (6.60mm)
Length - Overall-
Width - Outer Edges1.700" (43.18mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp, Barrel
Wire Gauge450 MCM (kcmil)
InsulationNon-Insulated
Features-
ColorBrown
Contact FinishElectro-Tin
Contact MaterialCopper
Diameter - Barrel ID0.920" (23.37mm)
Diameter - Barrel OD1.190" (30.23mm)
Diameter - Ring ID0.530" (13.46mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCDX450-12F-6
Related LinksLCDX45, LCDX450-12F-6 Datasheet, Panduit Distributor
LCDX450-12F-6 Details Description
Related parts for LCDX450-12F-6
FUSE GLASS 2A 250VAC 2AG datasheet.pdf
IC 80C51 MCU FLASH 64K 44-PLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 2W DO204AL datasheet.pdf
CONN TERM TONGUE 4(AL)&6(CU)AWG datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 16POS STR datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:8 250MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 19.3MM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 3-15/16" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 4.8UH 7.5A 12 MOHM SMD datasheet.pdf