C&K Components LCGGL9T20HCE
LCGGL9T20HCE picture photo
Mfg. Part Number
LCGGL9T20HCE
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH SNAP-ACTING
Datasheet Download
LCGGL9T20HCE.pdf
Availability of LCGGL9T20HCE
QUANTITY
LCGGL9T20HCE Order Process
Ship out your order
Specifications of LCGGL9T20HCE
Internal Part NumberEIS-LCGGL9T20HCE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesLC
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Operating Force, Torque26gf
Release Force3gf
Pretravel0.275" (7.0mm)
Differential Travel0.065" (1.7mm)
Overtravel0.053" (1.35mm)
Operating Position0.340" (8.6mm)
Mechanical Life-
Electrical Life6,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCGGL9T20HCE
Related LinksLCGGL9, LCGGL9T20HCE Datasheet, C&K Components Distributor
LCGGL9T20HCE Details Description
Related parts for LCGGL9T20HCE
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 1A 24V datasheet.pdf
CONN PLUG HSNG 12POS FREE HANG datasheet.pdf
CONN HDR 2.0MM SNGL PCB RA 16POS datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 20% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 6.04M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
ENCODER OPT ROTARY datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf
OSC OCXO 26.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 16SOIC datasheet.pdf