C&K Components LCGHM1T10EC
LCGHM1T10EC picture photo
Mfg. Part Number
LCGHM1T10EC
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH SNAP-ACTING
Datasheet Download
LCGHM1T10EC.pdf
Availability of LCGHM1T10EC
QUANTITY
LCGHM1T10EC Order Process
Ship out your order
Specifications of LCGHM1T10EC
Internal Part NumberEIS-LCGHM1T10EC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesLC
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque60gf
Release Force11gf
Pretravel0.140" (3.6mm)
Differential Travel0.035" (0.9mm)
Overtravel0.029" (0.74mm)
Operating Position0.340" (8.6mm)
Mechanical Life-
Electrical Life6,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCGHM1T10EC
Related LinksLCGHM, LCGHM1T10EC Datasheet, C&K Components Distributor
LCGHM1T10EC Details Description
Related parts for LCGHM1T10EC
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 20TSSOP datasheet.pdf
MOD HCI BLUETOOTH VER2.1 +EDR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS SKT datasheet.pdf
Z TYPE WIRE PUSH ON WIRE MARKER datasheet.pdf
CAP CER 10UF 35V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf