Artesyn Embedded Technologies LCM1500U-T-4
LCM1500U-T-4 picture photo
Mfg. Part Number
LCM1500U-T-4
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 36V 1500W
Datasheet Download
LCM1500U-T-4.pdf
Availability of LCM1500U-T-4
QUANTITY
LCM1500U-T-4 Order Process
Ship out your order
Specifications of LCM1500U-T-4
Internal Part NumberEIS-LCM1500U-T-4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationLCM Series 30/Sep/2013
PCN PackagingCSA Marking 20/Sep/2013
Standard Package50
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesLCM1500
TypeFront End
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)43A
Power (Watts)1500W
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency91%
Operating Temperature-40°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension10.00" L x 5.20" W x 2.43" H (254.0mm x 132.0mm x 61.7mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsBSMI, CB, CCC, CE, cURus, TUV
Power (Watts) - Max1500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCM1500U-T-4
Related LinksLCM150, LCM1500U-T-4 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
LCM1500U-T-4 Details Description
Related parts for LCM1500U-T-4
IC REG DL BCK/LINEAR SYNC 10MSOP datasheet.pdf
DSUB CRIMP 50 PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 24V 50.4W 2.1A datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4P3T datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 240PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf