| Internal Part Number | EIS-LCMA10-5-C | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminals - Rectangular Connectors | |
| Series | Pan-Lug® | |
| Packaging | Bulk | |
| Terminal Type | Ring, Tubular | |
| Stud/Tab Size | M5 Stud | |
| Terminal Style | Single Stud Hole | |
| Tab Thickness | 0.047" (1.19mm) | |
| Length - Overall | 1.213" (30.81mm) | |
| Width - Outer Edges | 0.434" (11.02mm) | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Termination | Crimp, Barrel | |
| Wire Gauge | 10mm² | |
| Insulation | Non-Insulated | |
| Features | - | |
| Color | - | |
| Contact Finish | Tin | |
| Contact Material | Copper | |
| Diameter - Barrel ID | 0.177" (4.50mm) | |
| Diameter - Barrel OD | 0.244" (6.20mm) | |
| Diameter - Ring ID | 0.217" (5.51mm) | |