| Internal Part Number | EIS-LCMA400-20-5 | |
| Series | Pan-Lug® | |
| Packaging | Bulk | |
| Terminal Type | Ring, Tubular | |
| Stud/Tab Size | M20 Stud | |
| Terminal Style | Single Stud Hole | |
| Tab Thickness | 0.295" (7.49mm) | |
| Length - Overall | 4.213" (107.00mm) | |
| Width - Outer Edges | 1.949" (49.50mm) | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Termination | Crimp, Barrel | |
| Wire Gauge | 400mm² | |
| Contact Material | Copper | |
| Diameter - Barrel ID | 1.063" (27.00mm) | |
| Diameter - Barrel OD | 1.358" (34.49mm) | |
| Diameter - Ring ID | 0.866" (22.00mm) | |