Panduit LCMA70-6-L
LCMA70-6-L picture photo
Mfg. Part Number
LCMA70-6-L
Manufacturer
Product Category
Terminals - Rectangular Connectors
Brief Description
LUG COPPER 1 HOLE
Datasheet Download
LCMA70-6-L.pdf
Availability of LCMA70-6-L
QUANTITY
LCMA70-6-L Order Process
Ship out your order
Specifications of LCMA70-6-L
Internal Part NumberEIS-LCMA70-6-L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Rectangular Connectors
SeriesPan-Lug®
PackagingBulk
Terminal TypeRing, Tubular
Stud/Tab SizeM6 Stud
Terminal StyleSingle Stud Hole
Tab Thickness0.112" (2.85mm)
Length - Overall2.106" (53.50mm)
Width - Outer Edges0.819" (20.80mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp, Barrel
Wire Gauge70mm²
InsulationNon-Insulated
Features-
Color-
Contact FinishTin
Contact MaterialCopper
Diameter - Barrel ID0.453" (11.51mm)
Diameter - Barrel OD0.559" (14.20mm)
Diameter - Ring ID0.260" (6.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCMA70-6-L
Related LinksLCMA7, LCMA70-6-L Datasheet, Panduit Distributor
LCMA70-6-L Details Description
Related parts for LCMA70-6-L
RES SMD 270K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CMC RCPT 32CKT R BLUE MAT SEAL datasheet.pdf
RESISTOR KIT 0-1M 1/10W 6100PCS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCXO 74.175824MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.0GHZ 783FCBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf