| Internal Part Number | EIS-LCMA70-8-L | |
| Series | Pan-Lug® | |
| Packaging | Bulk | |
| Terminal Type | Ring, Tubular | |
| Stud/Tab Size | M8 Stud | |
| Terminal Style | Single Stud Hole | |
| Tab Thickness | 0.112" (2.85mm) | |
| Length - Overall | 2.106" (53.50mm) | |
| Width - Outer Edges | 0.819" (20.80mm) | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Termination | Crimp, Barrel | |
| Wire Gauge | 70mm² | |
| Contact Material | Copper | |
| Diameter - Barrel ID | 0.453" (11.51mm) | |
| Diameter - Barrel OD | 0.559" (14.20mm) | |
| Diameter - Ring ID | 0.354" (8.99mm) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | LCMA70-8-L | |
| Related Links | LCMA7, LCMA70-8-L Datasheet, Panduit Distributor | |
 | 1-794635-0 | CONN HEADER 10POS DL 30GOLD SMD | datasheet.pdf | |