Panduit LCMC120-00-X
LCMC120-00-X picture photo
Mfg. Part Number
LCMC120-00-X
Manufacturer
Product Category
Terminals - Rectangular Connectors
Brief Description
LUG COPPER BLANK TONGUE
Datasheet Download
LCMC120-00-X.pdf
Availability of LCMC120-00-X
QUANTITY
LCMC120-00-X Order Process
Ship out your order
Specifications of LCMC120-00-X
Internal Part NumberEIS-LCMC120-00-X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Rectangular Connectors
SeriesLCMC
PackagingBulk
Terminal TypeRing, Tubular
Stud/Tab Size-
Terminal StyleNo Stud Hole
Tab Thickness0.134" (3.40mm)
Length - Overall4.909" (124.69mm)
Width - Outer Edges1.083" (27.51mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp, Barrel
Wire Gauge120mm²
InsulationNon-Insulated
Features-
Color-
Contact FinishTin
Contact MaterialCopper
Diameter - Barrel ID0.598" (15.19mm)
Diameter - Barrel OD0.732" (18.59mm)
Diameter - Ring ID-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCMC120-00-X
Related LinksLCMC12, LCMC120-00-X Datasheet, Panduit Distributor
LCMC120-00-X Details Description
Related parts for LCMC120-00-X
CONN RECEPT 2POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 3.01M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE CLEAR/WHT datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC DO204AL datasheet.pdf
OSC XO 14.7456MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 1A 560 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SLI50 48-230 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .125 DIP 56POS datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100 L.210 datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf