| Internal Part Number | EIS-LCMC35-00-Q | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminals - Rectangular Connectors | |
| Series | LCMC | |
| Packaging | Bulk | |
| Terminal Type | Ring, Tubular | |
| Stud/Tab Size | - | |
| Terminal Style | No Stud Hole | |
| Tab Thickness | 0.079" (2.01mm) | |
| Length - Overall | 4.244" (107.80mm) | |
| Width - Outer Edges | 0.846" (21.49mm) | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Termination | Crimp, Barrel | |
| Wire Gauge | 35mm² | |
| Insulation | Non-Insulated | |
| Features | - | |
| Color | - | |
| Contact Finish | Tin | |
| Contact Material | Copper | |
| Diameter - Barrel ID | 0.323" (8.20mm) | |
| Diameter - Barrel OD | 0.433" (11.00mm) | |