| Internal Part Number | EIS-LCMC500-12-3 | |
| Series | LCMC | |
| Packaging | Bulk | |
| Terminal Type | Ring, Tubular | |
| Stud/Tab Size | M12 Stud | |
| Terminal Style | Two Stud Holes | |
| Tab Thickness | 0.350" (8.89mm) | |
| Length - Overall | 7.646" (194.21mm) | |
| Width - Outer Edges | 2.264" (57.51mm) | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Termination | Crimp, Barrel | |
| Wire Gauge | 500mm² | |
| Contact Material | Copper | |
| Diameter - Barrel ID | 1.220" (30.99mm) | |
| Diameter - Barrel OD | 1.575" (40.01mm) | |
| Diameter - Ring ID | 0.551" (14.00mm) | |