| Internal Part Number | EIS-LCMC70-00-X | |
| Series | LCMC | |
| Packaging | Bulk | |
| Terminal Type | Ring, Tubular | |
| Stud/Tab Size | - | |
| Terminal Style | No Stud Hole | |
| Tab Thickness | 0.110" (2.79mm) | |
| Length - Overall | 4.437" (112.70mm) | |
| Width - Outer Edges | 0.819" (20.80mm) | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Termination | Crimp, Barrel | |
| Wire Gauge | 70mm² | |
| Contact Material | Copper | |
| Diameter - Barrel ID | 0.453" (11.51mm) | |
| Diameter - Barrel OD | 0.559" (14.20mm) | |
| Diameter - Ring ID | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | LCMC70-00-X | |
| Related Links | LCMC7, LCMC70-00-X Datasheet, Panduit Distributor | |
 | 2010/14 100SF | CBL RIBN 14COND 0.050 WHITE 100' | datasheet.pdf | |
 | E3FDSTBAU | CONN PLUG 3POS FEMALE BLK PCB FO | datasheet.pdf | |