Lattice Semiconductor Corporation LCMXO2-2000HE-5BG256C
LCMXO2-2000HE-5BG256C picture photo
Mfg. Part Number
LCMXO2-2000HE-5BG256C
Manufacturer
Product Category
Embedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
Brief Description
IC CPLD 1056MC 6.96NS 256CABGA
Datasheet Download
LCMXO2-2000HE-5BG256C.pdf
Availability of LCMXO2-2000HE-5BG256C
QUANTITY
LCMXO2-2000HE-5BG256C Order Process
Ship out your order
Specifications of LCMXO2-2000HE-5BG256C
Internal Part NumberEIS-LCMXO2-2000HE-5BG256C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMachXO2 Non-volatile Technology
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Cu Wire 01/Jul/2013
MachXO2 Family Datasheet 30/Sep/2013
PCN Assembly/OriginAlternate Qualified Test Site 30/Sep/2013
Alternate Assembly Revision B 17/Nov/2014
Alternate Assembly/Test Site 06/Oct/2014
Alternate Assembly/Test Site 14/Apr/2014
PCN OtherI2C Read-Back Failure Feb/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package119
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
SeriesMachXO2
PackagingTray
Programmable TypeIn System Programmable
Delay Time tpd(1) Max6.96ns
Voltage Supply - Internal1.14 V ~ 1.26 V
Number of Logic Elements/Blocks264
Number of Macrocells1056
Number of Gates-
Number of I/O207
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case256-LFBGA
Supplier Device Package256-CABGA (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCMXO2-2000HE-5BG256C
LCMXO2-2000HE-5BG256C Details Description
Related parts for LCMXO2-2000HE-5BG256C
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 3A WIRE datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8DIP datasheet.pdf
070 MULTILOCK PLUG 14P datasheet.pdf
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 1.65MM datasheet.pdf