Lattice Semiconductor Corporation LCMXO2280E-4FT256C
LCMXO2280E-4FT256C picture photo
Mfg. Part Number
LCMXO2280E-4FT256C
Brief Description
IC CPLD 1140MC 4.4NS 256BGA
Datasheet Download
LCMXO2280E-4FT256C.pdf
Availability of LCMXO2280E-4FT256C
QUANTITY
LCMXO2280E-4FT256C Order Process
Ship out your order
Specifications of LCMXO2280E-4FT256C
Internal Part NumberEIS-LCMXO2280E-4FT256C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLTin/Lead Devices 23/Jun/2015
PCN Assembly/OriginAlternate Qualified Test Site 30/Sep/2013
Alternate Foundry Site 09/Jun/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
SeriesMachXO
PackagingTray
Programmable TypeIn System Programmable
Delay Time tpd(1) Max4.4ns
Voltage Supply - Internal1.14 V ~ 1.26 V
Number of Logic Elements/Blocks-
Number of Macrocells1140
Number of Gates-
Number of I/O211
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case256-LBGA
Supplier Device Package256-FTBGA (17x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCMXO2280E-4FT256C
Related LinksLCMXO2280, LCMXO2280E-4FT256C Datasheet, Lattice Semiconductor Corporation Distributor
LCMXO2280E-4FT256C Details Description
Related parts for LCMXO2280E-4FT256C
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
MOSFET RF N-CHAN 28V 38W NI-1230 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 6" 1MM 4POS datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
POT 1K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NC HNG LVR datasheet.pdf