Lattice Semiconductor Corporation LCMXO2280E-4MN132C
LCMXO2280E-4MN132C picture photo
Mfg. Part Number
LCMXO2280E-4MN132C
Manufacturer
Product Category
Embedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
Brief Description
IC CPLD 1140MC 4.4NS 132CSBGA
Datasheet Download
LCMXO2280E-4MN132C.pdf
Availability of LCMXO2280E-4MN132C
QUANTITY
LCMXO2280E-4MN132C Order Process
Ship out your order
Specifications of LCMXO2280E-4MN132C
Internal Part NumberEIS-LCMXO2280E-4MN132C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Cu Wire 01/Jul/2013
PCN Assembly/OriginAlternate Qualified Test Site 30/Sep/2013
Alternate Assembly Revision B 17/Nov/2014
Alternate Assembly/Test Site 06/Oct/2014
Alternate Assembly/Test Site 14/Apr/2014
Alternate Foundry Site 09/Jun/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package360
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
SeriesMachXO
PackagingTray
Programmable TypeIn System Programmable
Delay Time tpd(1) Max4.4ns
Voltage Supply - Internal1.14 V ~ 1.26 V
Number of Logic Elements/Blocks-
Number of Macrocells1140
Number of Gates-
Number of I/O101
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case132-LFBGA, CSPBGA
Supplier Device Package132-CSPBGA (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCMXO2280E-4MN132C
Related LinksLCMXO2280, LCMXO2280E-4MN132C Datasheet, Lattice Semiconductor Corporation Distributor
LCMXO2280E-4MN132C Details Description
Related parts for LCMXO2280E-4MN132C
IC REG LDO 1.8V/3.3V 28HTSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 6.2MM DUAL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 20% 1.5KVDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CBL RIBN 47COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
FIXED IND 110NH 400MA 480 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 790MA 80 MOHM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IC DDR2 2GB 400MHZ CL6 84BGA datasheet.pdf
32-Channel, 3 V/5 V, Single-Supply, 14-Bit, Voltage Output DAC IC datasheet.pdf