| Internal Part Number | EIS-LCW CR7P.PC-LPLR-5L7N-1-350-R18 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Lighting Product Selector | |
| Standard Package | 600 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LED Lighting - White | |
| Series | OSLON SSL® 80 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Color | White, Neutral | |
| CCT (K) | 4000K | |
| Flux @ 85°C, Current - Test | - | |
| Flux @ 25°C, Current - Test | 126 lm (112 lm ~ 140 lm) | |
| Current - Test | 350mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.95V | |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 122 lm/W | |
| CRI (Color Rendering Index) | 70 | |
| Current - Max | 800mA | |
| Viewing Angle | 80° | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | |
| Thermal Resistance of Package | 9.6°C/W | |