AVX Corporation LD025A5R0CAB2A
LD025A5R0CAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD025A5R0CAB2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
LD025A5R0CAB2A.pdf
Availability of LD025A5R0CAB2A
QUANTITY
LD025A5R0CAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD025A5R0CAB2A
Internal Part NumberEIS-LD025A5R0CAB2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD025A5R0CAB2A
Related LinksLD025A5, LD025A5R0CAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD025A5R0CAB2A Details Description
Related parts for LD025A5R0CAB2A
RES 806K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC 8BIT SHIFT REG 3ST-OUT16TSSOP datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 300V 290A Y3-DCB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 1.13M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18.9K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
GDT 230V 20% 5KA datasheet.pdf