AVX Corporation LD025A5R6BAB2A
LD025A5R6BAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD025A5R6BAB2A
Brief Description
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
LD025A5R6BAB2A.pdf
Availability of LD025A5R6BAB2A
QUANTITY
LD025A5R6BAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD025A5R6BAB2A
Internal Part NumberEIS-LD025A5R6BAB2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD025A5R6BAB2A
Related LinksLD025A5, LD025A5R6BAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD025A5R6BAB2A Details Description
Related parts for LD025A5R6BAB2A
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 1/8 NPT 4-20MA datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 10DFN datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 20% 2824 datasheet.pdf
VARISTOR 184V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 38.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ TO220 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
Connector Socket 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf