AVX Corporation LD025A820JAB2A
LD025A820JAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD025A820JAB2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 82PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
LD025A820JAB2A.pdf
Availability of LD025A820JAB2A
QUANTITY
LD025A820JAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD025A820JAB2A
Internal Part NumberEIS-LD025A820JAB2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD025A820JAB2A
Related LinksLD025A8, LD025A820JAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD025A820JAB2A Details Description
Related parts for LD025A820JAB2A
LAMP datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
KK 100 HDR POL RTAN 19POS datasheet.pdf
RES 110 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 865MA 140 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 46POS INLINE SKT datasheet.pdf