AVX Corporation LD025C182JAB2A
LD025C182JAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD025C182JAB2A
Brief Description
CAP CER 1800PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
LD025C182JAB2A.pdf
Availability of LD025C182JAB2A
QUANTITY
LD025C182JAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD025C182JAB2A
Internal Part NumberEIS-LD025C182JAB2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
SeriesLD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD025C182JAB2A
Related LinksLD025C1, LD025C182JAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD025C182JAB2A Details Description
Related parts for LD025C182JAB2A
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 28POS datasheet.pdf
IC COUNTER 4BIT BINARY 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 27.4KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS .100" GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CRYSTAL 3.579545 MHZ datasheet.pdf
CONN 2C 2#4 PIN PLUG datasheet.pdf
CAP 22 UF 20% 50 V datasheet.pdf