AVX Corporation LD025C471JAB2A
LD025C471JAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD025C471JAB2A
Brief Description
CAP CER 470PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
LD025C471JAB2A.pdf
Availability of LD025C471JAB2A
QUANTITY
LD025C471JAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD025C471JAB2A
Internal Part NumberEIS-LD025C471JAB2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesLD
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD025C471JAB2A
Related LinksLD025C4, LD025C471JAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD025C471JAB2A Details Description
Related parts for LD025C471JAB2A
HEX STANDOFF 8-32 ALUMINUM 5/8" datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FUSE AUTO 60A 32VDC BLADE datasheet.pdf
CONN RCPT ASSEM 36POS VERT datasheet.pdf
MOUNTING BRACKET J FRONT 600W datasheet.pdf
CABLE CONN 4POLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
IC OFFLINE SW 150MA 650V 12ESOP datasheet.pdf