AVX Corporation LD025C471JAB2A
LD025C471JAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD025C471JAB2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
LD025C471JAB2A.pdf
Availability of LD025C471JAB2A
QUANTITY
LD025C471JAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD025C471JAB2A
Internal Part NumberEIS-LD025C471JAB2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLD
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD025C471JAB2A
Related LinksLD025C4, LD025C471JAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD025C471JAB2A Details Description
Related parts for LD025C471JAB2A
MOSFET N-CH 30V 30A IPAK datasheet.pdf
CONN DB15 FMALE HD CRIMP Y-CHROM datasheet.pdf
IC REG LDO 6V 1A TO220-3 datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR datasheet.pdf
CONN HEADER SMD GOLD 34POS datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD datasheet.pdf