AVX Corporation LD02YC561JAB2A
LD02YC561JAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD02YC561JAB2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 16V X7R 0402
Datasheet Download
LD02YC561JAB2A.pdf
Availability of LD02YC561JAB2A
QUANTITY
LD02YC561JAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD02YC561JAB2A
Internal Part NumberEIS-LD02YC561JAB2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD02YC561JAB2A
Related LinksLD02YC5, LD02YC561JAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD02YC561JAB2A Details Description
Related parts for LD02YC561JAB2A
ROUND SPACER #6 NYLON 1/4" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 500UH 2.6A 160 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf