AVX Corporation LD031A5R6BAB2A
LD031A5R6BAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD031A5R6BAB2A
Brief Description
CAP CER 5.6PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
LD031A5R6BAB2A.pdf
Availability of LD031A5R6BAB2A
QUANTITY
LD031A5R6BAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD031A5R6BAB2A
Internal Part NumberEIS-LD031A5R6BAB2A
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD031A5R6BAB2A
Related LinksLD031A5, LD031A5R6BAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD031A5R6BAB2A Details Description
Related parts for LD031A5R6BAB2A
TRANS NPN/PNP PREBIAS SOT363 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
ANTENNA CABLE 12CM U.FL/RPSMA datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 16V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 57POS SKT datasheet.pdf