AVX Corporation LD035C472JAB2A
LD035C472JAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD035C472JAB2A
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
LD035C472JAB2A.pdf
Availability of LD035C472JAB2A
QUANTITY
LD035C472JAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD035C472JAB2A
Internal Part NumberEIS-LD035C472JAB2A
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD035C472JAB2A
Related LinksLD035C4, LD035C472JAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD035C472JAB2A Details Description
Related parts for LD035C472JAB2A
RES SMD 8.06KOHM 0.5% 1/16W 0603 datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 6.97"L X 2.4"W datasheet.pdf
DEV PGM ADPTR FOR 32-PIN 0.8MM L datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 25COND 16AWG SHLD 500' datasheet.pdf
RES SMD 511OHM 0.05% 1/4W J LEAD datasheet.pdf