AVX Corporation LD036D106MAB2A
LD036D106MAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD036D106MAB2A
Brief Description
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0603
Datasheet Download
LD036D106MAB2A.pdf
Availability of LD036D106MAB2A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LD036D106MAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD036D106MAB2A
Internal Part NumberEIS-LD036D106MAB2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesLD
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD036D106MAB2A
Related LinksLD036D1, LD036D106MAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD036D106MAB2A Details Description
Related parts for LD036D106MAB2A
JUMPER-H1506TR/A3048B/H1504TR 6" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
CONN HEADER 6 PWR 24SGL 3.18MM datasheet.pdf
RES 121 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
XG4 16AWG 19/.0117 10C BRAD 300V datasheet.pdf