AVX Corporation LD03YC272JAB9A
LD03YC272JAB9A picture photo
Mfg. Part Number
LD03YC272JAB9A
Brief Description
CAP CER 2700PF 16V X7R 0603
Datasheet Download
LD03YC272JAB9A.pdf
Availability of LD03YC272JAB9A
QUANTITY
LD03YC272JAB9A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD03YC272JAB9A
Internal Part NumberEIS-LD03YC272JAB9A
Standard Package10,000
SeriesLD
PackagingBulk
Capacitance2700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD03YC272JAB9A
Related LinksLD03YC2, LD03YC272JAB9A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD03YC272JAB9A Details Description
Related parts for LD03YC272JAB9A
CAP FILM 6UF 10% 1KVDC SCREW datasheet.pdf
SW MIN 5A SPDT PCB PIN 125V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 400KHZ RRO 16QSOP datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CBL 6POS 0.5MM JMPR TYPE D 8" datasheet.pdf
CABLE FFC 1MM TYPE 1 8P 200MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 62 OHM 0804 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
TOOL datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf