AVX Corporation LD051C103KAB2A
LD051C103KAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD051C103KAB2A
Brief Description
CAP CER 10000PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
LD051C103KAB2A.pdf
Availability of LD051C103KAB2A
QUANTITY
LD051C103KAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD051C103KAB2A
Internal Part NumberEIS-LD051C103KAB2A
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD051C103KAB2A
Related LinksLD051C1, LD051C103KAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD051C103KAB2A Details Description
Related parts for LD051C103KAB2A
IC LI-ION/POL CHARGE MGMT 20-QFN datasheet.pdf
IC COMPARATOR HS DIFF TO-100-10 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
FUSE MOD 325A 700V BLADE datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Header 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 104POS BOX MNT SKT datasheet.pdf