AVX Corporation LD051C152KAB4A
LD051C152KAB4A picture photo
Mfg. Part Number
LD051C152KAB4A
Brief Description
CAP CER 1500PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
LD051C152KAB4A.pdf
Availability of LD051C152KAB4A
QUANTITY
LD051C152KAB4A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD051C152KAB4A
Internal Part NumberEIS-LD051C152KAB4A
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD051C152KAB4A
Related LinksLD051C1, LD051C152KAB4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD051C152KAB4A Details Description
Related parts for LD051C152KAB4A
RECT BRIDGE 800V 90A MTK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
VARISTOR 1080V 40KA SQUARE datasheet.pdf
IC MCU 4K FLASH 256B SRAM 20SOIC datasheet.pdf
OSC VCTCXO 14.4MHZ CLIP SNWV SMD datasheet.pdf
RESISTOR 180K OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
I CORE CHOKE 5MH 6A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 3A 30 MOHM TH datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 6W datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 0.05W CST3 datasheet.pdf