AVX Corporation LD053D105KAB2A
LD053D105KAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD053D105KAB2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 25V X5R 0805
Datasheet Download
LD053D105KAB2A.pdf
Availability of LD053D105KAB2A
QUANTITY
LD053D105KAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD053D105KAB2A
Internal Part NumberEIS-LD053D105KAB2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD053D105KAB2A
Related LinksLD053D1, LD053D105KAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD053D105KAB2A Details Description
Related parts for LD053D105KAB2A
RES SMD 3.32K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
2:1 RATIO HS DISPENSER BOX datasheet.pdf
2:1 BLACK HEATSHRINK TUBING datasheet.pdf
SR BTS CB 59 21 ASY datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf