AVX Corporation LD055A100GAB2A
LD055A100GAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD055A100GAB2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
LD055A100GAB2A.pdf
Availability of LD055A100GAB2A
QUANTITY
LD055A100GAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD055A100GAB2A
Internal Part NumberEIS-LD055A100GAB2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD055A100GAB2A
Related LinksLD055A1, LD055A100GAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD055A100GAB2A Details Description
Related parts for LD055A100GAB2A
RES SMD 15.4K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC RHEOSTAT DALLAST 3V 10K 8SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 9A IPAK datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 7.5NS 208PQFP datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 8 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SCKT datasheet.pdf
CONN HOUSING 80POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ6B M32 datasheet.pdf
CAP FILM 8UF 5% 275VAC datasheet.pdf