AVX Corporation LD055A100KAB2A
LD055A100KAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD055A100KAB2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
LD055A100KAB2A.pdf
Availability of LD055A100KAB2A
QUANTITY
LD055A100KAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD055A100KAB2A
Internal Part NumberEIS-LD055A100KAB2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD055A100KAB2A
Related LinksLD055A1, LD055A100KAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD055A100KAB2A Details Description
Related parts for LD055A100KAB2A
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 20A SC-97 datasheet.pdf
RES 309 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.76 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SERIAL ADAPTER datasheet.pdf
CAP ALUM 1100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A TO220-3 datasheet.pdf