AVX Corporation LD055A100KAB2A
LD055A100KAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD055A100KAB2A
Brief Description
CAP CER 10PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
LD055A100KAB2A.pdf
Availability of LD055A100KAB2A
QUANTITY
LD055A100KAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD055A100KAB2A
Internal Part NumberEIS-LD055A100KAB2A
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD055A100KAB2A
Related LinksLD055A1, LD055A100KAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD055A100KAB2A Details Description
Related parts for LD055A100KAB2A
RES SMD 13.3 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2.1A 66 MOHM TH datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM14H/MC14F/MDM14H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Crystal 3.6864MHz 30ppm 18pF 180 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
POT 100K OHM 0.08W CARBON LINEAR datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf