AVX Corporation LD055A101JAB2A
LD055A101JAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD055A101JAB2A
Brief Description
CAP CER 100PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
LD055A101JAB2A.pdf
Availability of LD055A101JAB2A
QUANTITY
LD055A101JAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD055A101JAB2A
Internal Part NumberEIS-LD055A101JAB2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD055A101JAB2A
Related LinksLD055A1, LD055A101JAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD055A101JAB2A Details Description
Related parts for LD055A101JAB2A
CONN CARD EXTEND 170POS .050" datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 6WSON datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER PCIE 1:2 8TDFN datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf