AVX Corporation LD055A150JAB2A
LD055A150JAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD055A150JAB2A
Brief Description
CAP CER 15PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
LD055A150JAB2A.pdf
Availability of LD055A150JAB2A
QUANTITY
LD055A150JAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD055A150JAB2A
Internal Part NumberEIS-LD055A150JAB2A
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD055A150JAB2A
Related LinksLD055A1, LD055A150JAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD055A150JAB2A Details Description
Related parts for LD055A150JAB2A
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.3A 62 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 223K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS SKT datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 80MHZ 8WSON datasheet.pdf