AVX Corporation LD055A1R5CAB2A
LD055A1R5CAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD055A1R5CAB2A
Brief Description
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
LD055A1R5CAB2A.pdf
Availability of LD055A1R5CAB2A
QUANTITY
LD055A1R5CAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD055A1R5CAB2A
Internal Part NumberEIS-LD055A1R5CAB2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD055A1R5CAB2A
Related LinksLD055A1, LD055A1R5CAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD055A1R5CAB2A Details Description
Related parts for LD055A1R5CAB2A
CONN PC PIN CIRC 0.072DIA GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR PREC TO-92 datasheet.pdf
IC TXRX 16BIT BIDIR 48TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 243K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 65W datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MINITEK SHRD HDR VERT datasheet.pdf
DIE SET CHS SPECIAL datasheet.pdf
CAP CER 2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf