AVX Corporation LD055A681JAB2A
LD055A681JAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD055A681JAB2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 680PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
LD055A681JAB2A.pdf
Availability of LD055A681JAB2A
QUANTITY
LD055A681JAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD055A681JAB2A
Internal Part NumberEIS-LD055A681JAB2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD055A681JAB2A
Related LinksLD055A6, LD055A681JAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD055A681JAB2A Details Description
Related parts for LD055A681JAB2A
RES SMD 3K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF13A/AF13/AFE13T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SICMA HEADER STRAIGHT BLACK 15CK datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 7W TO220 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN DSUB 21WA4 F 20A datasheet.pdf