AVX Corporation LD055C102JAB2A
LD055C102JAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD055C102JAB2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
LD055C102JAB2A.pdf
Availability of LD055C102JAB2A
QUANTITY
LD055C102JAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD055C102JAB2A
Internal Part NumberEIS-LD055C102JAB2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD055C102JAB2A
Related LinksLD055C1, LD055C102JAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD055C102JAB2A Details Description
Related parts for LD055C102JAB2A
RES SMD 2.32K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP SC70-5 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M20-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 100A TO252-3 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 18K OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
BCZ 3.81/12/180ZE SN BK BX datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.25A 140 MOHM datasheet.pdf